5 najciekawszych restauracji o tematyce historycznej w Polsce

Dziedzictwo Polski jest naprawdę imponujące. Mało który kraj może pochwalić się tak intrygującą historią oraz tyloma wspaniałymi legendami, które znane są naszym rodakom już od najmłodszych lat. Niezwykle barwne karty historii naszego narodu, choć czasem bardzo tragiczne, pozwalają nam lepiej zrozumieć to, skąd pochodzimy i kim jesteśmy. Choć miłośników ksiąg historycznych jest niewielu, istnieją inne, znacznie przyjemniejsze sposoby, które pozwolą nam zaznajomić się z przeszłością naszego kraju. We wdzięcznym poznaniu historii Polski mogą pomóc Ci także wyjątkowe restauracje o tematyce historycznej, które prócz pysznego jedzenia mają do zaoferowania niesamowitą lekcję historii. W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy dla Was 5 najciekawszych restauracji z motywem historycznym, które nie tylko pozwolą nasycić się genialnymi potrawami, lecz także przypomną Wam o legendach i historiach, które wpisały się w karty naszego narodu.

Miejsce 5: Powrót Warszawskiej legendy – Restauracja Bazyliszek, Warszawa

Każdy Polak, duży i mały, zna legendę o warszawskim bazyliszku. Król węży siał postrach wśród mieszkańców stolicy, gdyż każdy, kto na niego spojrzał, zamieniał się w kamień. Choć właściciele restauracji zarzekają, że obecnie wszyscy w Kamienicy pod Bazyliszkiem mogą czuć się bezpieczni, figurka stwora wciąż zdobi wejście do restauracji, by odstraszyć od niej nieprzyjacielskie dusze.

Lokal mieście się na starym rynku w Warszawie. W tej restauracji o tematyce historycznej znajdziemy głównie dania kuchni polskiej, lecz sprawne oko dopatrzy się także pozycji nawiązujących do światowej gastronomii. Niestety prócz wizerunku bazyliszka na szyldzie restauracji w jej wnętrzu nie znajdziemy żadnych nawiązań do legendarnej postaci.

Ocena restauracji wg Google: 4,1/5

Średnia cena za obiad dla dwóch osób: około 90 zł

Miejsce 4: Kuchnia dla Polaka i dla Kozaka – Restauracja Ogniem i Mieczem, Bydgoszcz

Ta restauracja o tematyce historycznej to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdego miłośnika powieści Sienkiewicza lub jej ekranizacji Jerzego Hoffmana. Restauracja Ogniem i Mieczem w Bydgoszczy jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, które pomoże Ci przenieść się myślami do XVII wieku.

Unikatowe wnętrze lokalu nawiązuje swym wyglądem do ekskluzywnych komnat szlacheckich „złotego wieku”. Na stole znajdziemy dania inspirowane tradycyjną kuchnią polską i litewską XVII wieku. Kubki smakowe każdego smakosza zostaną w tym miejscu dobrze dopieszczone, gdyż na talerzu nie znajdziemy konfliktu smaków, lecz prawdziwą fuzję smakową, której bliższa od wojny jest romantyczna miłość Jurko Bohuna i młodej Heleny.

Ocena restauracji wg Google: 4,5/5

Średnia cena za obiad dla dwóch osób: około 120 zł

Miejsce 3: Historyczna restauracja w hołdzie cesarza Franciszka Józefa – Pod złotą Pipą, Kraków

Sławny lokal na mapie Krakowa znajduje się już od prawie 25 lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Restauracja ta jest doskonałym rajem dla tych z Was, których szczególnie interesuje historia Galicji. Wnętrze sal jest dopracowane w każdym calu. Doskonale nawiązuje do czasów patrona restauracji – cesarza Franciszka Józefa– który odegrał szczególną rolę w historii Krakowa, gdyż dopomógł polakom w przygotowaniach do walki o niepodległość. Akcentu humorystycznego w restauracji dodaje drugi patron „wojak Szwejk”, który jest zaś postacią abstrakcyjną z antywojennej powieści czeskiego pisarza.

Intrygująca nazwa, która jednych bawi, a innych straszy, jest inwencją twórczą krakowskiego dziennikarza Leszka Mazana. Nawiązuje ona do staropolskiego nazewnictwa określającego rurę z piwem, stąd właśnie złota (stal szlachetna) pipa (rura). Co ciekawe, w browarnictwie określenie pipa do piwa jest wciąż popularnym zwrotem.

A co do jedzenia oferuje ta restauracja o tematyce historycznej? Pyszne potrawy kuchni galicyjskiej, które ciężko jest znaleźć w innym miejscu Polski oraz tradycyjne staropolskie dania.

Ocena restauracji wg Google: 4,3/5

Średnia cena za obiad dla dwóch osób: około 70 zł

Miejsce 2: Miejsce narodzin Młodej Polski – Jama Michalika, Kraków

Historyczna restauracja na mapie Polski, która działa od 1895 roku. Słynna krakowska jama była głównym miejscem spotkań największej bohemy Krakowa. Miejsce rozsławione przez artystów Młodej Polski, a wśród nich wybitni malarze jak: Malczewski, Dunikowski, Weiss czy Szczygliński oraz literaci m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Stanisław Wyspiański. Można powiedzieć, że mury Jamy Michalika są nasiąknięte najwyższej klasy inteligencją XIX i XX wieku. Co więcej, to właśnie w tym lokalu narodził się słynny polski kabaret Zielony Balonik, który był symbolem Młodej Polski.

Wnętrze lokalu jest przesiąknięte historią. Zabytkowe meble secesyjne z zieloną tapicerką czy wybitne arcydzieła sztuki na ścianach stworzone przez przeróżnych artystów nadają temu miejscu unikatowy charakter.

Ta wyjątkowa restauracja z motywem historycznym oferuje tradycyjne polskie jedzenie w dość niskich cenach. Oferta jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin, gdyż restauracja oferuje możliwość zakupu zestawu rodzinnego dla 4 osób w cenie zaledwie 120 zł.

Ocena restauracji wg Google: 4,1/5

Średnia cena za obiad dla dwóch osób: około 90 zł

Miejsce 1: Poznaj prawdziwego ducha przedwojennej WarszawyU Wieniawy, Warszawa

W końcu i Polska doczekała się prawdziwej restauracji historycznej. Genialnie dopieszczony lokal, zarówno od strony PR-u, jak i od strony gastronomicznej.

Nazwa lokalu nawiązuje do przystojnego adiutanta, który był również ulubieńcem marszałka Józefa Piłsudskiego. Oficer Wieniawa-Długoszowski – wybitny żołnierz, łamacz serc Polek i gość, o którego biła się każda Warszawska restauracja. Prowadził za sobą tłumy i choć znany był ze swej miłości do Polek i wódki, nikt nigdy nie widział go pijanym.

Właściciele restauracji o tematyce historycznej „U Wieniawy” stworzyli lokal, który słynie z wybitnej kuchni oficerskiej. Udało im się stworzyć restaurację, która z pewnością byłaby ulubionym lokalem oficera.

W mistrzowski sposób właścicielom udało się połączyć nowe ze starym nie tylko na talerzu, ale także i w wystroju lokalu. Wystrój restauracji jest bardzo elegancki i choć meble są dość nowoczesne, cały lokal udekorowany jest w starannie dobrane dekoracje oficerskie oraz satyryczne grafiki czy obrazy nawiązujące do postaci Wieniawy.

Lokal zbiera świetne recenzje zarówno od polskich, jak i zagranicznych krytyków, a przy tym utrzymuje wciąż dość atrakcyjne progi cenowe. W warszawskiej restauracji o motywie historycznym „U Wieniawy” znajdziemy obiady już od 38 zł/osobę!

Ocena restauracji wg Google: 4,9/5

Średnia cena za obiad dla dwóch osób: około 120 zł

Przydatne? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *