Wybór odpowiedniej chłodziarki na napoje to zadanie, którego musi się podjąć każdy właściciel lokalu gastronomicznego. Soki, napoje, piwo, czy wino powinny być bowiem przechowywane we właściwej temperaturze, co pozwala zachować ich świeżość, naturalny kolor i walory smakowe. Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę na napoje – o tym w dalszej części tekstu.
Jakie urządzenia chłodnicze najlepiej sprawdzą się w restauracji?
O ile w gospodarstwach domowych do przechowywania żywności najczęściej wystarczają zwykłe lodówki lub lodówko-zamrażarki, o tyle w lokalach gastronomicznych niezbędny jest bardziej wyspecjalizowany sprzęt. Mowa tutaj o szafach chłodniczych, mroźniczych, czy chłodniczo-mroźniczych. Tego typu urządzenia w porównaniu ze standardowymi modelami posiadają szerszy zakres regulacji temperatury chłodzenia (0 – 15oC), podczas gdy te drugie umożliwiają ustawienie jej pomiędzy 2 a 8oC. Jeśli zaś chodzi o funkcję mrożenia przedziały te wynoszą odpowiednio: od -14 do -28oC dla szaf mroźniczych oraz od -6 do -26oC w przypadku zwykłych zamrażalników.
Profesjonalne lodówki na napoje mogą mieć drzwi zakryte albo przeszklone, często z umieszczonym wewnątrz podświetleniem LED. To drugie rozwiązanie czyni ze standardowej lodówki nowoczesną witrynę sprzedażową, dzięki której w efektowny sposób możemy wyeksponować swoje produkty. Szafy chłodnicze ze szklanymi drzwiami pozwalają zarówno na krótkookresowe, jak i długotrwałe przechowywanie napojów. Warto jednak podkreślić, że w tak skonstruowanych lodówkach niektóre trunki (np. piwo, czy wino) można przetrzymywać co najwyżej rok. Do dłuższego ich magazynowania lepiej nadają się chłodziarki wyposażone w drzwi stalowe.
O czym należy pamiętać wybierając lodówkę na napoje?
Pierwszym kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę kupując chłodziarkę na napoje, jest pożądany rozmiar urządzenia. Pod tym względem powinniśmy kierować się głównie wielkością sprzedaży, która decyduje o potrzebie magazynowania określonej ilości produktów. Przykładowo, małe lodówki o pojemności 16 litrów pomieszczą 6 butelek wina, średnie (33- litrowe) umożliwiają składowanie 12 butelek, natomiast duże o pojemności powyżej 60 litrów pozwalają na przechowywanie aż kilkudziesięciu butelek trunku.
Podejmując się wyboru lodówki do restauracji należy również określić, czy ma to być sprzęt wolnostojący, czy pod zabudowę. Zaletą pierwszej opcji jest możliwość swobodnego przestawiania urządzenia, z kolei modele podblatowe umożliwiają subtelne wpasowanie chłodziarki w istniejący już wystrój lokalu.
Nie mniej istotną kwestią jest klasa energetyczna lodówki na napoje. Bardziej energooszczędne wersje urządzeń są tańsze w eksploatacji, dzięki czemu ich wyższa cena zakupu dość szybko się rekompensuje.
Wybierając chłodziarkę do restauracji warto ponadto wziąć pod uwagę funkcję blokady chroniącą przed przypadkowym lub nieuprawnionym otwieraniem drzwi.