Jeśli szukasz pomysłu na wprowadzenie do swojej diety większej ilości warzyw to leczo nadaje się do tego idealnie! Tradycyjne węgierskie leczo składa się z papryki, kiełbasy, cebuli i pomidorów. Jest to pyszne, syte jednogarnkowe danie. Polacy pokochali zmodyfikowaną wersję węgierskiej potrawy i przygotowują ją najczęściej z cukinią. Danie stanowi pełny posiłek i jest podawane najczęściej z pieczywem, jednak dobrze pasuje również do ryżu lub makaronu. Leczo jest również popularne u naszych sąsiadów: Niemców, Czechów, Słowaków i Ukraińców.
Przepis na leczo – jak zrobić domowe leczo?
Do przygotowania domowego leczo potrzebujesz:
- 3 średniej wielkości papryki (dowolne, może być czerwona, żółta, zielona lub możesz wykorzystać po każdej),
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 opakowania pomidorów z puszki lub 500 ml passaty pomidorowej,
- 3- 4 cukinie,
- 200 g kiełbasy,
- papryka w proszku: ostra i słodka,
- pieprz, sól do smaku.
Cebulę pokroić w piórka, cukinię i paprykę w kostkę, czosnek obrać i przecisnąć przez praskę, kiełbasę pokroić w kostkę lub plasterki.
W dużym garnku na oleju zacząć podsmażać cebulę i kiełbasę, co chwilę mieszkając. Gdy się zarumienią dodać cukinię i smażyć przez ok.10 minut. W międzyczasie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Po tym czasie dodać pomidory z puszki i paprykę. Następnie dodać 2 łyżeczki słodkiej papryki i 0,5 łyżeczki ostrej. Dodać sól i pieprz do smaku. Gotować przez ok.20-30 minut aż do miękkości warzyw.
Domowe leczo na różne sposoby
Jak widać przepis na leczo nie jest trudny ani czasochłonny. Przepis ten można dowolnie modyfikować i ustalać jak zrobić domowe leczo na swój sposób. Jeśli z powyższego przepisu wykluczymy cukinię i kiełbasę, będzie to bliższa wersja węgierskiego przepisu na leczo. Dla wegetarian można z przepisu wykluczyć kiełbasę. W niektórych modyfikacjach przepisu na leczo znajdziemy również dodatek pieczarek lub zastępuje się kiełbasę innym mięsem np. drobiem. Leczo może stanowić samodzielny posiłek a może też być używany jako dodatek warzywny do mięs.