Nieodłącznym elementem każdego przyjęcia weselnego jest tort, którym Państwo Młodzi częstują siebie wzajemnie, a następnie dzielą się z zaproszonymi gośćmi. Rzecz jasna, nie stanowi on jedynego wypieku, jaki można spotkać na sali weselnej – najczęściej wtórują mu liczne ciasta, przybierające różne formy i kształty, a przede wszystkim – smaki. Koniec końców, dochodzi do momentu, w którym świeżo upieczeni małżonkowie żegnają przybyłych gości, wręczając im na pożegnanie między innymi skromny kawałek ciasta weselnego. I tu pojawia się problem – jak wybrać odpowiednie pudełko na ciasto weselne?
Z czego powinien być pojemnik na ciasto?
Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest kwestia tworzywa, z którego powinno być wykonane pudełko na ciasto weselne. Na rynku dostępne są zasadniczo dwa rozwiązania. Pierwsze, najczęściej wybierane – to opakowania z litej tektury, mające postać kartonika. Włożone do nich kawałki ciasta zabezpieczone są z każdej strony mniejszą lub większą tekturową ścianką, co pozwala na w miarę bezpieczny transport tak otrzymanej żywności.
Równie popularne są wykonane z orientowanego polistyrenu OPS okrągłe, plastikowe pojemniki z pokrywką na zawiasie, umożliwiające dzięki dość dużej średnicy zapakowanie kilku różnych kawałków ciasta dla każdego z gości. Innym rozwiązaniem może być pudełko na ciasto weselne typu Bakery Line, które na co dzień spotkać można między innymi w marketach, na lodówkach z ciastami. Te prostokątne opakowania wykonane z polietylenu PET składają się z czarnej podstawki wraz z transparentną pokrywką na zawiasie i pozwalają zabezpieczyć kawałek ciasta (lub kilka kawałków – zależnie od wielkości) podczas transportu z sali weselnej do domu.
Czy rodzaj ciasta ma znaczenie?
Wbrew pozorom, istotną rolę w procesie wyboru właściwego opakowania, ma także samo ciasto. O ile bowiem babkę, ciasto marchewkowe czy też brownie można zapakować w pojemnik na ciasto wykonany z tektury, niezabezpieczony od góry – o tyle już ciasta i torty na śmietanie mogą nie być bezpieczne w takich warunkach. W tym przypadku, jeśli zależy nam na tym, by ciasto zachowało nie tylko swój smak, ale także kształt i konsystencję, warto rozważyć zamykane, plastikowe opakowania. Tego typu pudełko na ciasto weselne bez wątpienia pozwoli na bezpieczny transport słodkiego upominku,
Opakowanie – standardowe, czy spersonalizowane?
Choć większość Nowożeńców sięga po standardowe rozwiązania, wybierając przezroczyste lub tekturowe, jednolite pudełko na ciasto weselne, niektórzy idą o krok dalej. Decydują się bowiem na zakup spersonalizowanych opakowań – wykonane z papieru pudełka mają wówczas albo nietypowy kształt, albo zaprojektowane rzez Państwa Młodych nadruki w postaci ich imion, daty ślubu, weselnych symboli i różnych ornamentów. W obu przypadkach pojemnik na ciasto powinien spełniać normy, pozwalające na kontakt tworzywa z żywnością, ważne jest także, by w odpowiednie sposób chronił przekazany w swoim wnętrzu słodki upominek.
Należy jednak mimo wszystko mieć na uwadze fakt, że bez względu na to, czy postawimy na rozwiązania standardowe, czy spersonalizowane – nadal jest to pudełko jednorazowego użytku. Zaproszeni goście dostarczą w nim do domu otrzymany kawałek tortu lub ciasta weselnego, a następnie – bez sentymentów – pudełko zostanie zutylizowane, nawet jeśli będą na nim imiona Pary Młodej czy przepiękne ślubne wzory. Uwzględniając zatem koszty, z jakimi z pewnością wiąże się organizacja przyjęcia weselnego – warto postawić na standardowe rozwiązania.
Gdzie kupić pudełka na ciasto weselne?
Szukając pojemników na ciasto, warto sprawdzić ofertę hurtowni online (na przykład tej: https://unipack.pl/sklep/opakowania-cukiernicze/pudelka-na-ciasta/). Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko możliwość dokonania zakupów bez wychodzenia z domu, ale także dostępność różnych rodzajów opakowań w niższej cenie, niż w sklepach stacjonarnych. Dzięki temu podczas zakupu nie tylko oszczędzamy czas (jaki przeznaczylibyśmy na podróż do sklepu, pobyt i powrót), ale również pieniądze – ponieważ produkty oferowane online są niejednokrotnie tańsze, a zarazem dostępne w o wiele większej liczbie wariantów.