Instalacja systemu sprzedaży do gastronomii od jednego producenta niesie za sobą szereg korzyści. Podstawowym atutem takiego rozwiązania jest, rzecz jasna, gwarancja zgodności wszystkich wdrażanych elementów – zarówno urządzeń, jak i oprogramowania dla baru lub restauracji. A jeśli dodatkowo zdecydujemy się na technologie sprzedaży od cenionego producenta, np. dostarczane na rynek przez Novitus, możemy też liczyć na dużą automatyzację codziennej pracy.
Cztery drukarki fiskalne Novitus do wyboru
Marka Novitus słynie przede wszystkim z wydajnych, funkcjonalnych i przyjaznych w obsłudze urządzeń rejestrujących. A przy wdrażaniu systemu sprzedaży dla gastronomii warto w szczególności zwrócić uwagę na drukarki fiskalne online od tego producenta. Obecnie na rynku dostępne są zaś cztery modele z tej kategorii: Deon Online, Bono Online, Point oraz HD II Online. Każde ze wspomnianych urządzeń gwarantuje m.in. sprawne wystawianie różnego rodzaju dokumentów i obsługę bardzo dużej bazy towarowej – nawet do 1 000 000 pozycji PLU. Co więcej, drukarki fiskalne Novitus już w podstawowych wariantach technologicznych oferują współpracę przy zastosowaniu popularnych standardów komunikacyjnych (np. przez USB i Ethernet). Natomiast opcjonalnie można je wzbogacić o interfejsy zapewniające łączność bezprzewodową: Bluetooth, GSM albo Wi-Fi.
W rezultacie, modele tej marki oferują zarówno płynną współpracę z innymi urządzeniami (np. komputerem POS oraz szufladą na pieniądze), jak i dopasowanie swojej funkcjonalności do infrastruktury sieciowej w barze, kawiarni lub restauracji. Jest to istotne m.in. przy konfiguracji połączenia z Centralnym Repozytorium Kas, czyli systemem stworzonym przez Ministerstwo Finansów, do którego każda drukarka fiskalna typu online musi przekazywać dane dotyczące prowadzonej sprzedaży.
Oprogramowanie gastronomiczne SOGA
Oprogramowanie sprzedażowe to w dzisiejszych czasach nieodzowny element większości rozwiązań systemowych dla gastronomii. Warto jednak pamiętać, że, głównie ze względu na specyfikę pracy w barze czy restauracji, powinien to być program wyspecjalizowany w zakresie obsługi klientów korzystających z usług takiej działalności gospodarczej. Bardzo dobrym przykładem oprogramowania spełniającego wspomniane kryteria jest zaś Novitus SOGA. Funkcjonalność tego narzędzia obejmuje nie tylko zarządzanie asortymentem i bieżące prowadzenie sprzedaży, ale także odwzorowanie układu stolików w lokalu, łączenie lub dzielenie rachunków, definiowanie różnych promocji i rabatów (m.in. happy hours), wygodne rozliczanie pracowników, dostawy dań na wynos, generowanie szczegółowych raportów czy nawet kontrolowanie stanów magazynowych. Ponadto, oprogramowanie SOGA jest przystosowane do obsługi za pomocą urządzenia z ekranem dotykowym, np. terminala komputerowego od Novitus.
Komputer POS i urządzenia peryferyjne, np. szuflada kasowa
Kiedy właściciel lokalu gastronomicznego wybierze już drukarkę fiskalną i oprogramowanie sprzedażowe, do pełni szczęścia brakuje mu jeszcze co najmniej komputera, z poziomu którego będzie można sprawnie zarządzać całym rozwiązaniem systemowym. A w przypadku obsługi klientów w kawiarni, barze czy restauracji warto postawić na terminal komputerowy typu POS (Point Of Sale), czyli urządzenie all-in-one, posiadające m.in. kolorowy ekran dotykowy, różnorodne interfejsy komunikacyjne oraz wydajne podzespoły. Co ciekawe, w ofercie Novitus znajdziemy również takie rozwiązania technologiczne dla gastronomii. Natomiast ostatnimi czasy największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się dwa komputery POS od polskiego producenta – modele Axelio i Esline S2.
Wspomniane urządzenia oferują np. wybór podzespołów (procesora, pamięci RAM), co przekłada się na ich późniejszą wydajność. W obydwu terminalach komputerowych Novitus można też zastosować dodatkowe rozszerzenia, m.in. czytnik kart magnetycznych, który pozwoli na szybkie identyfikowanie kasjerów, kelnerów lub barmanów korzystających z danego stanowiska sprzedaży. Ponadto, warto pamiętać o tym, że w portfolio produktów tej marki znajdziemy przydatne urządzenia peryferyjne, np. szuflady kasowe. Są one również dostępne w różnych konfiguracjach (z mniejszą lub większą pojemnością), dzięki czemu można je dopasować do potrzeb konkretnej placówki gastronomicznej.