Przepis na placki ziemniaczane – jak zrobić plendze?

Dobry przepis na placki ziemniaczane to rzadkość, choć wcale nie jest to skomplikowana do zrobienia potrawa. Jednak by placki wyszły rumiane i chrupiące, trzeba pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad. Jak zrobić plendze? I jak sprawić, by były naprawdę pyszne?

Przepis na placki ziemniaczane, które na długo zapadną w pamięć

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że do placków ziemniaczanych nie nadają się młode ziemniaki. Mają one w sobie za dużo wody, przez co plendze nie wyjdą chrupiące i kruche. Najlepiej nadają się ziemniaki uniwersalne typu B, takie jak Irga albo Flaming, ale dobre będą także te mączyste, znane jako typ C. Przykładem mogą tu być odmiany, takie jak Bryza, Gustaw lub Ibis.

Nawet starsze ziemniaki, mogą być zbyt wodniste. W takiej sytuacji, nadmiar wody trzeba po prostu odlać i dodać do nich odrobinę więcej mąki. Przepis na placki ziemniaczane nie jest skomplikowany, ale czasami trzeba go odrobinę zmodyfikować.

Jak zrobić plendze? Składniki

Do zrobienia pysznych placków ziemniaczanych, potrzebne będą:

  • 7 – 8 dużych, niezbyt wodnistych ziemniaków
  • 1 spora cebula
  • 1 jajko
  • ok. 5 łyżek mąki pszennej
  • olej do smażenia
  • kopiasta łyżeczka soli
  • przyprawy (np. pieprz, ale można dodać też inne w zależności od upodobań)

To wszystko, co musi zawierać przepis na placki ziemniaczane, by wyszły naprawdę bardzo smaczne.

Przepis na placki ziemniaczane – co należy zrobić

Ziemniaki należy obrać, wypłukać i osuszyć, a następnie zetrzeć na drobnych oczkach tarki do jarzyn. Jeżeli na dnie miski zbierze się woda, wystarczy ją odlać. Następnie trzeba dodać jajko i mąkę, a całość dokładnie wymieszać. Tak przygotowane ciasto doprawiamy solą i wybranymi przyprawami. Może to być pieprz, ale również różne zioła, na przykład prowansalskie. Takie placki doskonale smakują z kwaśną śmietaną.

Na patelni rozgrzewamy na dużym ogniu olej i przy pomocy chochelki nakładamy ciasto. Powinno być na tyle rzadkie, by po nałożeniu lekko się rozlewało. Placki smażymy z obu stron do uzyskania złocistego koloru.

Po usmażeniu, gotowe placki wystarczy odłożyć na chwilę na papierowy ręcznik, który zbierze nadmiar tłuszczu. Jeżeli zastanawiało was, jak zrobić plendze, które posmakują każdemu, to już to wiecie. Ten przepis na placki ziemniaczane na pewno zagości w waszych kuchniach na stałe.

Przydatne? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *