Makaron chiński to potoczna nazwa na makaron, który jest bazą posiłków osób mieszkających w krajach azjatyckich. Jest sycący i dobrze komponuje się z różnymi dodatkami: owocami, warzywami, serem, mięsem czy grzybami.
Makaron w Azji
Makaron i ryż to podstawowe składniki azjatyckich dań. Jest bardzo dużo odmian ryżu, które różnią się kształtem, kolorem, zawartością skrobi i stopniem oczyszczenia. Również makarony występują w różnych kształtach i mogą być zrobione z różnej mąki, zbóż czy ziaren. Tradycja jedzenia makaronu w Chinach jest datowana na 4 tysiące lat wstecz. To naprawdę długi czas, aby stać się prawdziwymi mistrzami stosowania go w kuchni. Może właśnie w uznaniu tych zasług mówi się – makaron chiński – na produkt, który nawet nie pochodzi z tego kraju?
Z czego powstaje makaron chiński?
Makarony azjatyckie są wytwarzane najczęściej z pszenicy, ryżu i fasoli mung. Makaron z fasoli często występuje pod nazwą makaron sojowy jednak z ziarnami soi nie ma nic wspólnego. Jest wytwarzany z zielonej fasolki o nerkowatym kształcie zwanej fasolką mung. Makaron chiński może być także wytwarzany z bulwy konjac , ziaren gryki i z innych strączkowych. Sklep ze zdrową żywnością Organic Market oferuje szeroki wybór różnych makaronów.
Makaron chiński zwany też sojowym
W kuchni tajskiej, chińskiej, japońskiej wietnamskiej czy koreańskiej makaron sojowy jest bazą wielu dań. Występuje w wielu azjatyckich, gęstych zupach. Nie wymaga gotowania, zalewa się go wrzątkiem i pozostawić do napęcznienia na 5 minut. Po odcedzeniu makaron sojowy można smażyć na patelni. Lepszym określeniem na sojowy makaron byłoby makaron strączkowy, gdyż powstaje z fasoli mung, często z dodatkiem mąki grochowej. Może też zawierać dodatek skrobi ziemniaczanej.
Makaron ryżowy
Makaron ryżowy, tak jak i makaron sojowy, najczęściej kojarzy się z kuchnią orientalną, azjatycką. Powstaje z naturalnych składników – mąki ryżowej i wody. Taki makaron chiński nie zawiera dodatków chemicznych, ani sztucznych barwników, jest lekkostrawny. Makaron ryżowy dobrze komponuje się z każdą potrawą i pochłania smak sosu, gulaszu czy zupy, do której jest dodany. Podczas głębokiego smażenia makaron ryżowy tworzy kruche nitki, które mogą być ciekawym dodatkiem do różnych dań.
Makaron chiński, który nie jest makaronem
Makaron shirataki i konnyaku wytwarzany jest z konjac glucomannan czyli rośliny, która jest uprawiana w Azji od tysięcy lat. Jeśli szukać analogii to znanych roślin – jest podobna do ziemniaka, jednak w przeciwieństwie do niego nie zawiera skrobi, ani białka. Konjac ma wysoką zawartość błonnika, który jest rozpuszczalny w wodzie.
Dla kogo makaron konjac?
Konjac jest niskokaloryczny i jest chętnie kupowany przez osoby dbające o zdrowie i figurę. Ten makaron nie zawiera tłuszczu, cukru, skrobi, białka, pszenicy ani glutenu. Jest odpowiedni dla osób na diecie roślinnej i tych na diecie bezglutenowej. Błonnik zawarty w konjac pomaga ustabilizować cukier we krwi, zmniejsza łaknienie i jest chętnie wybierany przez diabetyków.
Jak jeść makaron konjac?
Makaron konjac jest bardzo popularny w krajach azjatyckich i występuje też pod pojemną nazwą makaron chiński. Może być podany z niemal każdą potrawą w zastępstwie ryżu czy innego makaronu. Jest przezroczysty, nie ma własnego smaku i dlatego łatwo wchłania smak i zapach użytych w przepisie składników i przypraw.
Makaron chiński w kuchni
Makaron chiński cienki jest doskonały do szybkiego przygotowania, wystarczy tylko zalać wrzątkiem i zostawić do lekkiego napęcznienia. Ten makaron chiński dobrze komponuje się w potrawach azjatyckich i z takimi składnikami jak: tofu, tempeh, warzywa, grzyby, sezam i owoce morza. Ma neutralny smak i przejmuje smak sosu, zupy czy innej potrawy do której jest użyty. Makaron chiński może stanowić bazę do dietetycznego dania – jest lekkostrawny.